Nagrobki - ZADORA

Nagrobki

Jak wybrać odpowiedni materiał na nagrobek?

Po bolesnej utracie bliskiej nam osoby musimy podjąć wiele istotnych decyzji. Jedną z nich jest wybór nagrobka, który uczci pamięć po zmarłym. Kluczową kwestią jest wybór materiału, z którego wykonany zostanie nagrobek. Po za popularnymi marmurem oraz granitem, mamy również: piaskowiec, lastriko oraz konglomerat kwarcowy. Czym charakteryzują się poszczególne materiały? Jak wybrać estetyczny nagrobek w przystępnej cenie?

Klasyczne i sprawdzone nagrobki z granitu

Na polskich cmentarzach dominuje granit. To łatwodostępny materiał, który odznacza się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na czynniki atmosferyczne. Nagrobek wykonany z solidnego granitu jest w stanie przetrwać w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Do dziś często mijamy charakterystyczne, biało-szaro-czarne nagrobki, które od kilkudziesięciu lat pozostają w świetnej kondycji. Obecnie, nagrobki z granitu oferują dużo estetyczniejsze wykonanie i szerszą paletę kolorów. Jest to również stosunkowo tani materiał. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie ten kamień jest najchętniej wybieranym materiałem na nagrobki w Polsce.

Przepiękne i zjawiskowe nagrobki z marmuru

Marmur uchodzi za jeden z najbardziej drogocennych i luksusowych materiałów. Od lat jest wykorzystywany w wielu krajach do produkcji pięknie prezentujących się nagrobków. Jak się jednak okazuje, w naszym kraju nie jest to najlepszy wybór, o czym boleśnie przekonało się wiele osób, które zdecydowały się upamiętnić bliską osobą nagrobkiem z marmuru. Mankamentem jest bowiem duża podatność na erozję pod wpływem dużej wilgoci oraz niskich temperatur. Jeśli kwatera znajduje się w miejscu dobrze chronionym przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, można wybrać ten materiał. Jednak w przypadku otwartych i dużych przestrzeni, ulewne deszcze oraz mrozy mogą w przeciągu kilkunastu lat bardzo nadszarpnąć nagrobek wykonany z marmuru. Dlatego też, ten wybór jest rekomendowany w cieplejszych klimatach.

Czym charakteryzuje się nagrobek z piaskowca?

Piaskowiec jest popularną alternatywą dla marmuru. Może prezentować się równie okazale, ale przy tym kosztuje znacznie mniej. Szczególnie w ostatnich latach, piaskowiec stał się bardzo popularnym materiałem wybieranym na nowocześnie prezentujące się pomniki nagrobne. Niestety, podobnie jak marmur, na polskie warunki często nie jest on dostatecznie trwały. Pod wpływem ekstremalnych czynników atmosferycznych, po kilku latach może on poddać się presji czasu i pogody.

Jaki nagrobek sprawdzi się najlepiej?

Obecnie, do produkcji nagrobków stosuje się niemal wyłącznie naturalny kamień. Konglomerat kwarcu oraz lastriko odchodzą do lamusa i rzadko kiedy spotkamy je w ofercie domów pogrzebowych. Wiemy już, że marmur i piaskowiec, choć prezentują się wyśmienicie, mogą okazać się mało trwałe w perspektywie długoterminowe. Dlatego, najlepszym wyborem od lat jest nagrobek z marmuru: solidny, estetyczny, trwały na przestrzeni kilkudziesięciu lat, a co więcej, dostępny w przystępnej cenie.

Chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat?

Zadzwoń do nas: tel. 33 873 86 56

Zadzwoń teraz