kremacja wadowice

Jak wygląda kremacja zwłok?

Jak wygląda kremacja zwłok?

Kremacja to usługa polegająca na spopieleniu ciała osoby zmarłej. Taki sposób przygotowania ciała do pochówku staje się coraz popularniejszym wyborem. Kościół Katolicki od wielu lat dopuszcza taką praktykę, jako zgodną z kanonem i zasadami wiary. Sama procedura dla większości osób jest dość enigmatyczna, wszak na co dzień nie interesujemy się szczegółami z branży funeralnej. W tym miejscu dowiesz się, jak wygląda kremacja zwłok, a także, jak przebiega pełny obrządek pogrzebowy.

Ostatnie pożegnanie osoby zmarłej przed kremacją

W sali pożegnań wystawiana jest trumna z ciałem osoby zmarłej. Bliscy mogą po raz ostatni pożegnać się z nieboszczykiem i pomodlić przy jego ciele. Jeśli pogrzeb odbywa się w obrządku katolickim, trumna z ciałem jest przenoszona do kościoła lub kaplicy, w celu odprawienia mszy. Należy bowiem pamiętać, że nie istnieje możliwość odprawienia liturgii po spopieleniu ciała. Prochy osoby zmarłej nie powinny bowiem znajdować się w okolicy ołtarza. Po zakończeniu mszy lub ceremonii pożegnania, trumna jest przewożona do zakładu wyposażonego w piec krematoryjny.

Jak wygląda spopielenie zwłok?

Aby przeprowadzić kremację, potrzebny jest specjalistyczny piec krematoryjny. Na początku rozgrzewa się go do temperatury 500-600 stopni. Trumna jest umieszczana na specjalnym stelażu, który zostanie wprowadzony do pieca. Niektóre zakłady pozwalają obserwować tą czynność z pomieszczenia dla osób bliskich. Dostęp do pieca mają jedynie przeszkolone osoby. Kremacja często kojarzy nam się z płomieniami oraz spalaniem, jednak w praktyce, kluczową rolę odgrywa tu bardzo wysoka temperatura. Spalanie ciała wraz z trumną zajmuje około godziny czasu. Przez kolejne 10-20 minut prochy przebywają w specjalnej komorze chłodzenia.

Proces oczyszczania prochów przed zamknięciem w urnie

Podczas kremacji, spaleniu ulega nie tylko ciało zmarłego, ale również trumna, która posiada metalowe fragmenty. W związku z tym, prochy muszą zostać odpowiednio oczyszczone. W tym celu umieszcza się je w rozdrabniarce, która przetwarza niespalone fragmenty kości, a także oddziela metalowe elementy, takie jak gwoździe, protezy czy implanty. Proces oczyszczenia prochów zajmuje kolejne 20 minut. A zatem, kremacja zwłok zajmuje w sumie około półtorej godziny. Po zakończeniu całego procesu, prochy trafiają do urny i mogą zostać pochowane.

Gdzie należy pochować urnę z prochami zmarłego?

Zgodnie z obowiązującym prawem, prochy zmarłego mogą zostać pochowane w nekropolii lub grobowcu rodzinnym za zgodą inspektoratu sanitarnego. W niektórych krajach dopuszcza się także rozsypanie prochów na otwartym morzu. W Polsce, urnę z prochami można pochować na cmentarzu, w tradycyjnej kwaterze z grobem. W wielu miastach stosuje się również specjalne kolumbarium w formie kamiennej ściany z wnękami zamykanymi z pomocą metalowych drzwi. Każda wnęka jest oznaczona tablicą pamiątkową. W ten sposób w wielu miastach oszczędzana jest powierzchnia potrzebna do chowania osób zmarłych. Brak miejsca na cmentarza to coraz powszechniejszy problem, a jego rozwiązaniem może być właśnie kremacja.

Zadzwoń teraz